
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 20.8 mm |
| Width | 5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 8.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze, Nickel, Tin |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 16 |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Mating Post Length | 8.51 mm |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 5864
Distributors
pcbx
Unit Price$0.56289
Ext.Price$0.56289
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.56289 | $0.56289 |
| 10 | $0.47989 | $4.79890 |
| 25 | $0.45451 | $11.36275 |
| 50 | $0.43047 | $21.52350 |
| 100 | $0.40770 | $40.77000 |
| 300 | $0.38516 | $115.54800 |
| 500 | $0.36387 | $181.93500 |
| 1000 | $0.34650 | $346.50000 |
| 3000 | $0.32738 | $982.14000 |
| 5000 | $0.30931 | $1546.55000 |
| 10000 | $0.30828 | $3082.80000 |
